Kryolipolýza redukuje podkožní tuk. Má ale rizika, která musíte vzít v úvahu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kriolypoliza
Zdroj: Shutterstock

Pokud se člověk snaží zhubnout, změna jídelníčku a nějaké cvičení jsou zaručeným způsobem. Ovšem je k tomu třeba také pevná vůle a trocha snahy. Pro mnohé je proto lehčí spolehnout se na lékařské zákroky.

Žijeme v době, kdy technologie pokročily, a tedy i v rámci tělesných úprav se dá podstoupit celá řada zákroků, které nás změní vzhledově k lepšímu. Mnozí je využívají, protože se jim zhubnout nedaří, mnozí proto, že jsou na to líní.

Samozřejmě ale žádný zdravotní zásah do lidského těla není úplně bez následků a v tomto případě to není jinak. Prakticky jakýkoli úkon má své vedlejší účinky a jinak tomu není ani u kryolipolýzy.

Zmražení tuků

Technika zvaná kryolipolýza se objevila poprvé v roce 2009. Jedná se o neinvazivní zákrok, které zmrazí vaše podkožní tuky. Pří tomto procesu dochází k redukci těchto tuků.

Výsledek kryolipolýzy by měl být dlouhodobý a opakuje se několikrát podle potřeb klienta a výsledků, s kterými se konkrétní proces setkal. Zákrok se dá u nás v České republice podstoupit na několika specializovaných klinikách.

Při kryolipolýze je podkožní tuk zahřátý na 37 stupňů a následně prudce zmražen na zhruba -10 stupňů Celsia. Poté je po několika minutách odpočinku celé tělo prokrveno pomocí vibrací.

Díky tomuto procesu začnou podkožní tuky z těla mizet a dochází k viditelným změnám. Následně je třeba ještě péče v podobě krémů, které lékař doporučí, a také pravidelné kontroly a v případě potřeby i opakování zákroku.

Ceny se pohybují mezi 8 000 až 15 000 korunami podle místa a rozsahu zákroku, takže se sice nejedná o nejlevnější záležitost, na druhou stranu oproti jiným jde o zákrok poměrně levný.

Nedostatečné informace o vedlejších účincích

Jelikož je tato metoda poměrně nová, není ještě zcela možné s jistotou říci, zda se nemohou po čase (například v rámci let) objevit nějaké následky. Většina strojů byla navíc testována na zvířatech.

Lidské tělo je ale zcela jiné a není tak úplně jasné, zda je proces na 100 % bezpečný. Tukové buňky nemáme pouze v podkoží, ale například také v krvi. S prudkým zmražením samozřejmě může dojít ke komplikacím.

Prochlazení by podle odborníků mohlo vyvolat například poškození nervů, které by se mohlo projevit až s odstupem času. Dlouhodobé výsledky na lidské populaci ale prozatím v rámci vedlejších účinků nejsou známy.

Žádné krátkodobé se prozatím u zdravých jedinců neobjevily, jediné komplikace nastaly u lidí s nižší imunitou, kteří před operací zatajili svůj zdravotní stav. Nicméně zda je metoda zcela bezpečná, není zatím jisté.

Pokud se snažíte zhubnout, je lepší udělat to přirozenou cestou a pokusit se méně jíst a více cvičit. Někdy se ale podkožních tuků zbavit jinak než operativně zkrátka nedá.

Zdroj: wikipedia.org, arteclinic.cz, petraclinic.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články