Komerční sdělení

Povinné ručení: Jak se v něm orientovat a vybrat to nejvýhodnější

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Povinne ruceni
Zdroj: Pexels

Povinné ručení není nic jiného než pojištění odpovědnosti pro vozidlo a jeho provoz. Sjednat si ho musí každý řidič, to nařizuje zákon. Kde si ho sjedná je už ale na samotném motoristovi. A tady to začíná být zajímavé, protože nabídek povinného ručení a různých jeho variant lze u různých poskytovatelů najít desítky, ne-li stovky. Jak vybrat to pravé?

Povinné ručení, lidově známé jako „povko“, pokrývá zejména škody na zdraví včetně případného úmrtí, věcné škody, tedy škody na majetku, ale také ušlý zisk či právní zastoupení. Bez něj by pohyb na silnicích byl skutečně extrémně nebezpečný. Přesto základní povinný limit plnění je jen 35 milionů.

Možná si říkáte, že to je dost. Tak není, při hromadné nehodě se celková škoda může bez problému vyšplhat až ke stovkám milionů. Za ideální poměr cena/kvalita je tak považován limit kolem 100 milionů (limit se obvykle uvádí ve formátu 100/100, což znamená 100 milionů za škody na zdraví a 100 milionů za škody na majetku). Některé pojišťovny nabízí limity i nad 200 milionů.

I proto by byla chyba řídit se při sjednávání povinného ručení nejnižší měsíční platbou za pojištění. Sice ušetříte pár stovek, ale v případě nehody vás pak toto šetření může přijít velmi draho. U povinného ručení víc než kde jinde určitě platí, že by neměla rozhodovat konečná cena, ale zejména poměr ceny a kvality, tedy množství a kvalita služeb a obsah povinného ručení za danou cenu.

Kromě limitu plnění, dalšího obsahu a ceny je třeba koukat také na možnosti připojištění toho, co vám pojišťovna nesjedná přímo jako součást základního balíčku. Připojistit se můžete proti živelým katastrofám, střetu se zvěří, odcizení, můžete si připojistit také skla, zavazadla a řadu dalších. Nezřídka se k povinnému ručení sjednává i přímo úrazové připojištění. Možností je zkrátka neomezeně.

A i proto, že trh nabízí takové nepřeberné množství různých pojišťoven a kombinací povinných ručení, je velmi složité se v nich orientovat, zvlášť z pozice laika. A přesně od toho jsou tu srovnávače a jejich kalkulačky, kde si můžete snadno srovnat povinná ručení a vybrat to, které vám nejen cenou, ale i kombinací služeb vyhovuje nejvíce.

A na co ještě koukat? Nezapomínejte na asistenční služby, které jsou důležitou součástí povinného ručení. Některé pojišťovny nabízí základní asistenční službu v balíčku povinného ručení, jinde si musíte za nadstandard připlatit, ale tato služba je velmi cenným záchranným lanem, když potřebujete pomoc při nehodě, odtah, náhradní vozidlo, ubytování či právní servis. Za lepší „asistenčku“ si trochu připlatíte, ale to se vám tisíckrát vrátí, pokud někdy dojde k nehodě.

A co vlastně kromě samotných služeb a limitů plnění ovlivňuje celkovou cenu povinného ručení? Je to například kategorie vozidla, jeho značka, stáří, váš věk a řada dalších parametrů, které dohromady skládají finální cenu. A právě také proto, kolik aspektů je třeba brát v úvahu, se nejvíc vyplatí nechat si povinné ručení srovnat u odborníka, abyste měli jistotu, že někde nepřeplácíte nebo vám naopak nechybí některá ze zásadních bezpečnostních pojistek.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články