BydleníKomerční sdělení

Domácnost jako ze seriálu? Tohle musíte vědět, než si na ni půjčíte!

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
ponozky televize
Zdroj: Shutterstock

Rádi se díváte na rodinné seriály, kde jsou dlouhé a detailní záběry nejen na hlavní hrdiny a hrdinky, ale také na vybavení „jejich“ domácností? Shlédli jste se v některém stylu, který je v seriálech prezentován interiérovými architekty? Nebo vás zaujal třeba jen některý z přístrojů, jehož použití v seriálu ukazuje, o kolik byste s ním měli život snazší nebo příjemnější?


Pak jste určitě zatoužili si věci z obrazovky pořídit. Možná jste také zjistili, že právě seriálové modely nepatří k nejlevnějším. Domácnosti pro seriály navrhují bytoví architekti, kteří většinou nejsou tak omezeni rozpočtem jako běžný člověk.

To platí jak u seriálů českých, tak zahraničních. Zajímavosti o nich vám pravidelně přináší OnlyU v sekci „Film“.

Jestli o seriálovou domácnost stojíte i s vědomím vyšších nákladů a chcete se pro ni dokonce i zadlužit, podívejte se, co musíte vědět, než si půjčku na vybavení domácnosti vezmete!

Aby zadlužení dopadlo alespoň tak dobře, jako seriál

Jistě nestojíte o nekonečnou „soap operu“ plnou upomínek, exekučních výzev nebo i několikaleté insolvence. Proto je nutné se na zadlužení předem dostatečně připravit.

Nikoliv finančně, ale informačně. Informace jsou tím, co hýbe světem půjček! Jestliže jich máte dost, poskytovatel si na vás nepřijde a vy se nedostanete ani do předlužení, ani do zbytečného prodražení peněz vzatých na vybavení vašeho domu či bytu.

Čím zafinancovat vybavení domácnosti?

Samozřejmě, že penězi. Otázkou ale zůstává, odkud je vzít – jestli z hypotéky, úvěru ze stavebního spoření, z běžné spotřebitelské půjčky, z kreditní karty nebo třeba formou nákupu na splátky.

Všechny možnosti jsou ve výsledku půjčkou, která se řídí zákonem o spotřebitelském úvěru a s ním související legislativou, ale přece jen má každá z nich drobná specifika, kterých můžete využít ve svůj prospěch.

Když chcete jen dokoupit přístroje nebo nábytek

V seriálech české produkce se stále častěji uplatňuje PP neboli Product Placement. Výrobci uzavřou smlouvu s tvůrcem seriálu a ten do něj zahrne výrobek, který má v divákovi vzbudit zájem. Ať je to kávovar, sušička, matrace, markýza nebo třeba hobby nářadí, často se formou PP podaří zaujmout více lidí, než jen obyčejnou reklamou.

A tak jestli vás zaujal přístroj, se kterým jsou protagonisté seriálu spokojení, nebo třeba design nábytku, který mají v seriálové domácnosti, a vy jej chcete mít doma také, bude stačit běžná krátkodobá půjčka, jakou vyřídíte během několika okamžiků online.

Krátkodobá půjčka, kreditní karta či prodej na splátky

Běžný úvěr je k dispozici od pětistovky až do několika set tisíc korun. Splátky si můžete rozložit, na jak dlouho potřebujete.

A potkat můžete i nabídku jen s cirka třemi procenty RPSN (celková cena) – jak u banky, tak i u nebankovní společnosti. Vždy porovnejte co nejvíce nabídek, což půjde poměrně rychle díky srovnání půjček. Zaměřte se i na možnosti předčasného splacení nebo odkladu splátek.

Spolehnout se ovšem můžete i na vaši kreditní kartu (pokud se cena vytouženého přístroje vejde do úvěrového rámce). Bonusem je prvních cirka 50 dní bez úroků – a tak vás nákup nemusí přijít ani o korunu dráž, když ho splatíte z první či druhé výplaty. Později ovšem nastupují vysoké úroky okolo 20 procent.

Do kontokorentu rozhodně nechoďte, vysoké úroky vám tu naskáčou hned od začátku! A jak s nákupem na splátky? U něj si vždy pohlídejte celkovou cenu splatnou spotřebitelem.

Někdy totiž poskytovatelé splátkového prodeje tvrdí, že úroky mají na nule. Jenže zapomenou dodat, že vám naúčtují poplatek. Vy nezapomínejte, že i nákup na splátky je půjčka!

Některé dispozice seriálových domácností vyžadují větší zásah do vašeho bydlení, abyste je mohli mít doma i vy. Například zásah do jádra bytu, do příček jednotlivých místností, přístavbu k domu, přestavbu okolí domu, zkrátka větší stavební práce.

Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření

V tomto případě se vyplatí se poohlédnout spíše po hypotéce nebo úvěru ze stavebního spoření (když máte u stavební spořitelny dostatečnou částku). Vyřízení těchto půjček ale trvá o dost déle a také se často neobejde bez zástavy nemovitosti (hlavně u hypotéky).

Ovšem vzhledem k tomu, že k většímu zásahu do bytu stejně budete potřebovat i projekt nebo možná dokonce stavební povolení, pomalejší řízení o půjčce nakonec nebude překážkou. U vyššího zadlužení (cirka nad 500 tisíc korun) počítejte tím, že banka bude vyžadovat, aby váš partner žijící ve společné domácnosti byl spoludlužníkem.

U hypotéky můžete jednou za rok zdarma předčasně splatit až 25 procent. U stavebního spoření mohou být za předčasné splacení účtovány poplatky. Ale vždy jen v rámci administrativy – nově nesmějí zahrnovat pokuty ani jiné sankce.

Stavební spoření počítá po celou dobu trvání půjčky se stejným úrokem, kdežto hypotéka se po stránce úroků mění – vždy po skončení fixace. A pozor, některé stavební spořitelny začaly půjčovat už i na nábytek, spotřebiče nebo koberce, pokud je jejich nákup součástí rekonstrukce!

Jak nastavit splátky?

Jedna věc je vybrat půjčku – zde se celkem snadno rozhoduje jak podle její celkové ceny, tak podle dalších podmínek, jakými je třeba možnost předčasného splacení. Ale jak potom nastavit splátky, když dojde na jednání o konkrétní smlouvě a splátkovém kalendáři?

Základní pravidlo zní: splátky nastavte tak, abyste i po jejich zaplacení měli ještě dostatečnou rezervu na nenadálé výdaje, prostě aby vás tahle půjčka nevehnala do nutnosti vzít si další úvěr, když se třeba pokazí auto a bude nutné ho nechat spravit.

Na druhé straně ale zohledněte délku trvání půjčky – čím déle splácíte, tím dráž vás nové věci v domácnosti vyjdou. Vždy hledejte kompromis mezi oběma stranami mince zvané půjčka.

Co byste si měli odnést?

Po přečtení tohoto textu byste měli vědět, že inovaci bydlení v malém rozsahu můžete snadno uhradit z kreditní karty, běžnou půjčkou nebo nákupem na splátky. Jestliže plánujete i rekonstrukci, vyplatí se poohlédnout se po menší hypotéce nebo po úvěru ze stavebního spoření, když vám na něj dosáhne hodnotící číslo.

Ve všech případech se jedná o půjčky, z nichž některé jsou zdarma, jiné s mírnými náklady a některé s cenami poněkud vysokými. Proto je vždy pečlivě porovnejte!

Než se rozhodnete pro nastavení splátek, popřemýšlejte, jak velké částky zvládnete utáhnout, i kdybyste přišli o část příjmu třeba pracovní neschopností nebo dočasnou ztrátou zaměstnání.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články