BydleníDomovKomerční sdělení

Co obnáší koupě bytu?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
novy byt
novy byt

Člověk si dům či byt za svůj život kupuje většinou 1-2×. Z toho důvodu nám chybí zkušenosti a vědomosti týkající se celého procesu koupě nemovitosti. S čím je třeba při pořízení svého bydlení počítat?

Spočítejte si to na hypoteční kalkulačce

Málokdo z nás si může dovolit financovat koupi nemovitosti z vlastních zdrojů. Nejoblíbenějším způsobem financování je stále hypotéka, kterou lze využít nejen na pořízení bydlení, nýbrž také na řadu dalších věcí s ním souvisejících. O co se jedná? Řeč je o rekonstrukci a výstavbě nemovitosti, koupi pozemku, vypořádání spoluvlastnických a dědických nároků, sloučení půjček poskytnutých za účelem bydlení atd. K tomu, abyste si udělali přibližnou představu o výši splátek a době splácení, je tu hypotéka kalkulačka. Stačí do ní zadat cenu nemovitosti, kolik máte našetřeno z vlastních zdrojů, dobu splácení a fixace, a váš věk. Obratem se dozvíte výši měsíční splátky, pevnou úrokovou sazbu, RPSN a celkovou splatnou částku.

Koupě bytu

Máte-li hypotéku schválenou, nic nebrání tomu, aby byla provedena samotná koupě bytu. Buď se do toho administrativního martyria pustíte sami, nebo si vezmete k ruce odborníky, kteří se v oblasti realit a jejich financování dlouhodobě pohybují. Tito specialisté vás provedou celým procesem nákupu od A až po Z. Jsou tu od toho, aby realisticky zhodnotili vaše možnosti a navrhli vám nejoptimálnější řešení. V případě zájmu se postarají o technickou inspekci nemovitosti, odhad její ceny a zkontrolují veškeré dokumenty před jejich podepsáním po právní stránce.

Zdroj: 123RF.COM

Uschovejte peníze v bezpečí

Bankovní úschova je cestou k bezpečnému převedení peněz od kupujícího k prodávajícímu. K čemu slouží? Peníze jsou uschovány u banky do té doby, než dojde na katastru nemovitostí k zapsání nového vlastníka. Jelikož se tento proces může protáhnout až na několik dní, je lepší si peníze uschovat u banky, než je dát do ruky prodávajícímu. Vyhnete se tak řešení nepříjemných komplikací v případě, že by na katastru nemovitostí nastal nějaký problém. K bankovní úschově si připravte identifikační doklady všech účastníků, výpis z katastru nemovitostí a kupní smlouvu.

Nezapomeňte na daň z koupě nemovitosti

Od roku 2016 je povinností kupujícího zaplatit daň z koupě nemovitosti, která činí 4 % z kupní ceny. K jejímu vyřízení je třeba si připravit dokument o nabytí vlastnictví a vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí. Tuto daň je třeba uhradit nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce od data zapsání vlastnického práva na katastrálním úřadě.

CINCINK je tu pro vás

Jak bylo zmíněno výše, při nákupu i prodeji nemovitostí je lepší, pokud máte po ruce odborníky. Jedním z nich je férový realitní portál CINCINK, za nímž stojí silný partner, a tím je Komerční banka. CINCINK nabízí služby, jež vás pohodlně a bezpečně provedou koupí a prodejem nemovitosti.

Autor: Redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články