Uklízečka věnovala tělo lékaři, ten ji učinil nesmrtelnou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
harriet cole nervovy system
Zdroj: Public domain

Ona byla obyčejnou uklízečkou. On byl profesor anatomie. Oba si navzájem změnili život a vlastně si zajistili nesmrtelnost. Díky ženě mohla odborná veřejnost lépe pochopit centrální nervový systém. Vědec se stal prvním člověkem, který dokázal extrahovat nervový systém.

Doktor Rufus B. Weaver pocházel z Pensylvánie. Jeho hlavním vědeckým oborem byla anatomie, která byla tehdy prakticky v plenkách.

Soudní lékař a uklízečka

Dostal se k ní zvláštním způsobem. Po občanské válce, která probíhala v USA v druhé polovině 19. století, byl jeho otec zaměstnán armádou. Jeho úkolem bylo identifikovat co nejvíce mrtvých vojáků, aby mohly být jejich ostatky zaslány do jejich domovů. Po smrti otce převzal práci právě Rufus.

Později ale přesídlil na Hahnemannovu lékařskou fakultu ve Filadelfii a začal tam pracovat jako lektor anatomie, který vzdělával budoucí lékaře.

Ve stejné době působila na univerzitě Harriet Cole. Afroamerická žena, jejíž hlavní náplní práce byl úklid v učebnách a laboratořích. Právě tam se s největší pravděpodobností setkala s doktorem Weaverem.

Roku 1888 Harriet předčasně zemřela. Bylo jí pouhých 35 let a příčinnou smrti byla tuberkulóza. Ještě před svým skonem uzavřela s lékařem zvláštní dohodu. Dovolila mu použít její mrtvé tělo na vědecké účely.

Rozhodl se otevřeně odhalit nervový systém

V té době to nebyla rozhodně běžná praxe. Těla, která sloužila k pitvání pro vědecké účely, patřila nejčastěji vězňům, kteří byli popraveni. Doktor se rozhodl, že se pokusí pomocí pitvy vyjmout kompletní nervový systém. To se do té doby nikomu nepodařilo. Weaver byl však velmi odhodlaný.

Práci začal ihned po ženině smrti a trvala mu neuvěřitelných pět měsíců. Vědec zanechal celou tvrdou mozkovou plenu, a dokonce i oči. A poté postupně separoval každý nerv.

To probíhalo tak, že lékař odřízl maso okolo nervu a poté jej oddělil malou jehlou. Obnažený nerv poté obalil vlhkou gázou, aby nedošlo k jeho vysychání. Nakonec všechny nervy obarvil bílou barvou, která obsahovala olovo. Pro lepší kontrast a viditelnost pak nervy připevnil dle lidské siluety k černé desce, a to pomocí tisíce špendlíků.

Harriet se stala učební pomůckou

Jeho přelomové vědecké dílo dostalo jednoduchý název —Harriet. Lékař si tím získal uznání celé vědecké obce, která vyzdvihovala především jeho pitevní um.

Lékař používal tuto svou jedinečnou pomůcku především při výuce na univerzitě. Roku 1893 se Harriet podívala poprvé i za hranice domovského institutu.

Doktor Weaver ji vzal na světovou výstavu, která se odehrávala toho roku v Chicagu. Dokonce za svůj „exponát“ dostal i medaili a vědeckou cenu.

O Harriet byl poté projeven enormní zájem. Většinu času tak byla převážena mezi laboratořemi a univerzitami po celém světě. Svou pouť zakončila až v 60. letech, kdy se vrátila na univerzitu do Filadelfie. Nyní je vystavena v prostorách kampusu u vstupu do knihkupectví.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Atlasobscura.com, Pastmedicalhistory.co.uk
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články