Historie hazardu sahá až do naší hluboké minulosti

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
karty
Zdroj: Pixabay

Hazard dnes tvoří součást lidské společnosti. Málokdo však ví, že lidské pokolení provází už od dob, kdy lidstvo objevilo vynález písma.

Podle mnohých je hazard ještě starší. Archeologům se již mnohokrát podařilo najít předměty podobné kostkám. Byly vyrobeny z kotníkové kosti zvířat. Chybí nám však doklady o tom, že naši pravěcí předkové soutěžili o nějakou výhru. Podle definice je totiž hazard hazardem pouze tehdy, když se hraje o určitou hodnotu. Proto podobné „kostky“ lze spíše považovat za zábavu sloužící k rozptýlení během dlouhých zimních večerů.

Podobně jsou na tom i záznamy z Číny. Z roku 2300 p.n.l. pocházejí i dřevěné desky sloužící na kreslení. Podle vědců mohly tyto předměty sloužit na ranou verzi hry Keno. Opět nám chybí důkazy o tom, že lidé skutečně o něco hráli a tudíž šlo o hazard. Je však třeba dodat, že je to vysoce pravděpodobné.

První hazardní hry se objevily v antice

Za začátek hazardu lze jednoznačně označit starověk. V tomto čase se objevují první mince, které nám dokládají potřebný element hodnoty při hazardu. Mezi nejpopulárnější hazardní hru patřily kostky. Ty se našly na mnoha místech jako je Cheopsova pyramida v Egyptě či v ruinách římského města Pompeje.

Po pádu Římské říše nastává hraní hazardních her útlum. Mohly za to zřejmě těžké časy a stále rostoucí křesťanství, které hazard jako takový považuje za zlo a potlačuje ho. Není proto překvapením, že se první hrací karty objevily na Dálném východě v Číně.

Nevíme však, jaké hry se s nimi hrály. Podle některých sloužily zároveň jako hrací karty, ale i jako sázka. Jiní je považují za předchůdce hry Domino.

Příjezd moderních hazardních her

Z Číny se karty postupně rozšířily do celého světa. Během staletí se postupně měnily a upravovaly až vznikla podoba, kterou známe dnes. Ta je neměnná zhruba od 14. století. Právě do tohoto období se datuje i karetní hra, která se hrává v kasinech i v současnosti. Uhodnete, která to je?

Jde o Baccarat. Za její domovinu se považuje dnešní Itálie, ale velmi rychle zdomácněla i ve Francii a dalších evropských zemích.

O zhruba dvě století později se objevuje další karetní hazardní hra, která dnes tvoří samozřejmost prakticky každého kasina – Blackjack. Za její předchůdce se považuje španělská hra Venturia a píše se o ní i ve slavném románu Don Quijote de la Mancha. Zdomácněla šak zejména ve Francii, odkud se následně dostala do Ameriky.

Za mořem vznikl i samotný název Blackjack. Šlo o promo akci Nevadských kasin, které vyplácely výhru 10:1 pokud hráč vyhrál hru s použitím pikového nebo křížového kluka a pikového esa.

Italské domy hazardních her

V 17. století se objevily i první kasina. V italských Benátkách vzniklo Ridotto. Šlo o budovu, kde byl soustředěný a kontrolovaný hazard z celého města. Postupně se tento koncept ujal a rozšířil se v průběhu staletí do celé Evropy a USA.

S rozvojem kasin začaly přicházet na scénu nové hazardní hry. Ve Francii se objevila ruleta a krátce po ní kolem roku 1829 nastává boom Pokeru. Odkud přesně tato karetní hra pochází dodnes nevíme. Podle některých byla převzata z Persie, další její původ směřují k francouzské karetní hře s názvem Poque.

Jednoruký bandita a moderní kasina

Jedním z milníků hazardu byl rok 1891. Světlo světa spatřil první výherní automat. V první verzi nabízel jako výhru cigarety a žvýkačky. Teprve později se dostaly ke slovu skutečné peníze. A jelikož se stal rychle populární a lidé hraním výherního automatu nejednou ztratili mnoho peněz, dostal nelichotivou přezdívku jako jednoruký bandita (v narážce na kliku, kterou bylo nutné potáhnout).

Počátkem 20. století se zejména v USA začala rozmáhat moderní kasina. V závislosti od zákonů jednotlivých členských států byl hazard postupně buď zakázán a provozován nelegálně, nebo naopak podporován, díky čemuž vznikla centra jakým je dnes Las Vegas.

S příchodem moderních technologií a internetu pronikl hazard i do této sféry. V roce 1994 začala firma Microgaming s provozováním prvního online casina na světě. Od té doby se trh neustále rozvíjí. Důkazem mohou být například i online casina, která byla spuštěna v České republice po legislativních změnách a liberalizaci trhu.

Budoucnost hazardu

Co se týče budoucnosti hazardu, můžeme předpokládat 2 trendy. Na jedné straně pokračující trend stále většího přesouvání se hazardu do online světa. To platí jak pro kasinové hry, tak i pro sportovní sázení. Pravděpodobně se stále více v hazardu prosadí i kryptoměny, které jsou již dnes v této oblasti dost rozšířené.

Dalším trendem však bude stále zájem i o klasická kasina. To bude mít spíše formu společenské události a prezentace sociálního statusu. Platí to zejména v případě asijských zemí a částečně v USA.

Autor: redakce


Související články