Jak se budí princezny: Růženka už mladistvou krásou neoplývá. Podívejte se, jak vypadá po 43 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Marka Míková pohádka.
Marka Míková pohádka.

Pohádku Jak se budí princezny z roku 1977 na motivy pohádky o Šípkové Růžence zná snad každý a patří mezi ty nejoblíbenější. Představitelé hlavních rolí se samozřejmě velmi změnili, ale herečka Marie Horáková alias Růženka skoro zmizela ze světa.

Je neskutečné, že pohádka Jak se budí princezny letos oslavila už čtyřicáté třetí narozeniny. Od doby svého vzniku se na ni snášela jen vlna pozitivní kritiky a je tomu tak stále.

Do snímku se zamilovali filmaři, děti i dospělí. Roztomilá princezna Růženka, namyšlený princ Jiří i oddaný princ Jaroslav – trojlístek, který diváci prostě milují.

Herecké historky jí pobavily

Někteří herci z filmu už zemřeli, někteří se herectví věnují nadále, někteří jej ale odložili na druhou kolej. To je osud i princezny Růženky, kterou si zahrála Marie Horáková, dnes známá jako Marka Míková.

V době, kdy se zhostila role princezny, jí bylo teprve sedmnáct let. Sama po letech přiznala, že si nemyslela, že má mnoho šancí roli dostat, protože na konkurz přišlo spoustu krásných dívek.

Nakonec roli získala a na natáčení má samé hezké vzpomínky. Vladimír Menšík, který geniálně zahrál sluhu Matěje, bavil celý štáb, ale zároveň si píchal injekce proti astmatu.

V té době mu nebylo ani padesát, ale už měl zdravotní potíže. Právě on ji překřtil na princeznu Briketku, protože si neustále něčím špinila šaty. Zkrátka o sebe moc nedbala.

Zdroj: Leko, CC0, via Wikimedia Commons

S princeznou to skončilo

Herečka se nedočkala takové slávy, v jakou doufala. Tři roky poté si zahrála ještě jednu z vedlejších rolí ve filmu Krakonoš a lyžníci a tím výčet jejích rolí končí.

Přestože dělala zkoušky na DAMU, nevzali ji. Sama si myslí, že je to kvůli tatínkovi, kterého v té době vyloučili z komunistické strany.

Přišla i na konkurz na film Vesničko má středisková, ale protože měla na obličeji ekzém, režisér Jiří Menzl jí řekl, že by to nešlo. Bál se, že by maskérky vyrážku ještě zhoršily.

U divadla zůstala jako nápověda, poté založila občanské sdružení Loutky v nemocnicích, jehož náplní je rozveselit den hospitalizovaným dětem. Založila skupinu Zuby nehty, pak se věnovala svým čtyřem dětem.

K divadlu se vrátila

I přes rodinné povinnosti se jí nakonec podařilo vystudovat lidovou konzervatoř a následně i režii a dramaturgii na DAMU na katedře loutkářství. Oběma profesím se stále věnuje, do toho se pustila i do dabingu.

Tím se vracíme k legendární pohádce. Právě zde ji režisér Václav Vorlíček nechal předabovat, a to herečkou Naďou Konvalinkovou.

Samotná Míková dodnes neví, proč tomu tak bylo, co se režisérovi na jejím hlase nelíbilo. Právě ze svého hlasu si totiž dnes udělala jednu ze svých živností.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články