Ucpaný odpad: Bez prevence to nepůjde. Zkuste jedlou sodu, prášek do pečiva a další přísady ze spíže

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ucpany odpad
Zdroj: Shutterstock

Snad každý z nás někdy řešil ucpaný odpad. Jde o problém, se kterým se můžeme setkat v koupelně, v kuchyni i na záchodě. A ačkoli existují mnohé prostředky, které nám ho pomohou vyřešit, ne vždy je právě máme doma. Navíc bývají drahé. Jsou proto i snadnější řešení, jak se s ucpaným odpadem vypořádat.

Ucpaný odpad se začne obvykle projevovat pomalým odtokem vody. Po čase se ale může ucpat úplně. Následně se z něj šíří zápach a společně s ním také bakterie. Jde jednoduše o problém, který je třeba řešit dříve, než bude pozdě.

Existuje hned několik tipů, jak odpad vyčistit i pomocí věcí, jež má ve své domácnosti úplně každý. Je navíc vhodné provádět čištění pravidelně, aby se tak ucpání odpadu předcházelo.

Mechanické čištění odpadu

Mechanické čištění odpadu slouží jako první pomoc. Když se umyvadlo ucpe, můžete vyzkoušet zvon, díky kterému tlakem vzduchu nepořádek v něm uvolníte. Pokud není odpad ucpán nějak moc, obvykle to pomůže.

V opačném případě je nutné přistoupit k rozebrání sifonu. Z toho poté vytáhnete veškerý nepořádek a opět všechny části složíte dohromady.

Pokud to ale nechcete opakovat každý měsíc, je třeba dodržovat preventivní opatření a odpad čistit pravidelně.

Nejen chemické čištění odpadu

Co se týče chemického čištění, je několik možností. V obchodech se dají sehnat přípravky, které do odpadu nalijete a ony následně nepořádek v něm rozpustí.

Stejně ale mohou fungovat i některé přísady, které najdete u sebe ve spíži.

Jednou z nich je starý dobrý pomocník jedlá soda. Ta je podle babských rad dobrá snad úplně na všechno a ani v tomto případě nezklame.

Rozpusťte jí trochu ve vodě s citronem a nalijte do odpadu. Nečistoty povolí a problémy by se měly vyřešit.

Stejně tak funguje i propláchnutí odpadu práškem do pečiva smíchaným s octem. V obou případech je ideální 15 minut počkat, než do odpadu nalijete z varné konvice vařící vodu.

Toto čištění je vhodné provádět pravidelně i ve chvíli, kdy třeba nemáte pocit, že je odpad ucpaný. Slouží jako prevence.

Nevýhodou je, že vám bude nějaký čas z odpadu zapáchat ocet. Ten ale po pár hodinách přestane být cítit. Chemické přípravky z obchodu navíc mnohdy zapáchají daleko více.

Zdroj: The Spruce, Wirecutter, Forbes

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články