Kamení v květináči: Víme, jaké výhody má dekorace, kterou při pěstování rostlin určitě využijete

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zahradniceni
Zdroj: Shutterstock

Určitě už jste si u mnoha zahrádkářů nebo milovníků rostlin povšimli toho, že ke svým květinám do květináčů přidávají speciální oblázky, barevné kamínky, nebo zkrátka kameny, které sebrali někde u cesty. Napadlo vás ale někdy, jaký to má důvod?

Samozřejmě se nabízí odpověď, že dekorační. Kamení v květináči nebo v zahrádce vypadá dobře, dodává místu přirozený vzhled, protože i v přírodě květiny rostou mezi různými kusy kamenů. Dekorativní funkce ale není ta jediná.

V zahradnictvích se dnes dají koupit speciální balíky dekorativních kamínků v nejrůznějších barvách, které nejenže ve vašich květináčích kolem rostlin dobře vypadají, ale zároveň jim pomáhají získat vše, co květiny potřebují.

Zabraňují odvodnění

Ačkoli si na první pohled samozřejmě všímáme především dekorativních kamenů na povrchu květináče, pravda je, že se často přidávají také jako spodní vrstva celé půdy pro růst rostliny.

Na spodek květináče nasypte vrstvu kamení a až na něj substrát, do kterého rostlinu zasadíte. Kameny ve spodní části pomáhají udržet vodu, kterou navíc také ochlazují, a rostliny tak nevysychají.

Kromě toho, že kameny zabraňují odvodnění, pokud je přidáte i navrch na zeminu, voda, kterou budete květiny zalévat, bude stékat do hlíny v různých místech po menších pramenech.

Díky tomu zabráníte tomu, že by velký proud vody poškodil kořeny rostliny. Kameny tak současně zabraňují odvodnění, ale i přelití rostlin, jsou tedy skvělým pomocníkem, pokud se bojíte, že svou květinu budete špatně zalévat. Využít se tento způsob navíc dá jak v květináčích, tak i kolem rostlin na zahradě.

Ochrání vaše rostliny před škůdci

Pokud máte problém s muškami, červy nebo jakýmikoli dalšími drobnými škůdci, posypat zeminu kolem rostliny kamínky je vhodný způsob, jak ji alespoň trochu ochránit. Někteří škůdci pocházejí ze zeminy, a tak se k rostlině nedostanou.

Ti, kteří přicházejí odjinud, obvykle preferují vlhkou zemitou cestu. Kamenům se vyhnou, protože budou předpokládat, že v suché oblasti žádnou potravu neseženou. Tím pádem je kamení vhodnou volbou, jak pomoci rostlinám od housenek, mušek a mšic.

Zbavte se plevele

Další výhodou zeminy pokryté kamením je absence téměř veškerého plevele, který by jinak vaši rostlinu ničil. Mezi kamením si totiž jen málokteré zatoulané semínko probojuje cestu na povrch zeminy.

A když už se nějaké uchytí, jeho kořeny pravděpodobně nebudou příliš silné, takže ho později snadno vytáhnete a dopřejete vašim květinám volnost od jakéhokoli příživníka.

Pokud tedy toužíte po tom, aby vaše zahrádka byla nejen krásná, ale také prospívala, dekorovat květináče i zahradu jako takovou kamínky je rozhodně ideálním řešením.

Dnes se dají koupit už téměř v každém zahradnictví a květinářství, kde je mezi nimi často namíchané také hnojivo a výživné látky pro květiny. Pokud jste ale milovníkem přírody, klidně si nějaké krásné kamínky posbírejte i na svých cestách po horách nebo u řek.

Zdroj: duluthnewstribune.com

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články