Domácí kompost jako trend poslední doby. V kuchyni má své výhody

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
domaci kompost
domaci kompost

Syntetická hnojiva obsahují spoustu živin pro vaše rostliny, ale nic nenahradí hnojiva přírodní, která byste měli používat primárně. Ke snadné výrobě poslouží domácí kompost, jenž si v poslední době oblíbila spousta lidí. Můžete ho mít v bytě a přihnojovat s ním balkonové, venkovní, ale i pokojové rostliny. Prozradíme vám, co k tomu budete potřebovat.

Větší nádoba

Záleží jen na vás, kolik běžně vyprodukujete odpadu. Podle toho volte velikost kompostéru. Než si zakoupíte profesionální nádobu, která je přímo k tomuto účelu navržena, bude vám stačit větší plastový kýbl.

Do spodní části vložte na proužky nastříhané navlhčené noviny, které budou vytvářet dokonalou vlhkost.

Kompost by neměl být příliš suchý, aby v něm mohly fungovat žížaly a zároveň ne příliš vlhký, jelikož by směs mohla začít plesnivět.

Co správně dávat do kompostéru

Plastové, skleněné a kovové obaly můžete třídit a organické zbytky vložit do kompostéru. Ideální jsou slupky od brambor, mrkve a jiné zeleniny.

U ovoce buďte opatrnější. Jablečné slupky jsou vhodné, ale citrusy by mohly narušit celou rovnováhu. Nepřidávejte do kompostu ani žádné chemikálie a nechte přírodu, ať se o vaše zbytky postará sama.

Pořiďte si pomocníky

Aby mohl kompost správně fungovat, je třeba si pořídit malé pomocníky. Pokud chcete dobrodružný zážitek, vyčkejte, až začne pršet, vezměte menší nádobu a vyrazte na lov žížal.

Jestliže si na to netroufáte, můžete je zakoupit ve zverimexu nebo dokonce ve specializovaných e-shopech. Jejich cena není vysoká, ale v kompostu vám udělají velkou službu. Jen vždy kontrolujte správnou vlhkost, abyste je uvnitř netrápili.

Vybírejte pečlivě místo

Kompostér by neměl stát na balkóně na přímém slunci ani v přílišném chladu. Vybírejte místo ve vaší domácnosti, poblíž kuchyně, kam budete moci pohodlně odnášet odpad.

Autor: Tereza Hotovcová

Související články