Co se zapranými utěrkami a zašedlými osuškami: Pomůže slunečnicový olej nebo ocet

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bile osusky
Zdroj: Shutterstock

Bílý textil vždy značí problémy. Bílé oblečení sice dobře vypadá, jakmile se ale jednou ušpiní, je prakticky nemožné ho vyprat do sněhově bílé. A dvojnásobně to platí jak u osušek, do kterých se člověk utírá po koupání, tak i u kuchyňských utěrek, jež se při utírání nádobí ušpiní od všeho možného.

Vaše utěrky a ručníky tak nejspíš po pár vypráních budou zašedlé a nehezké a vy budete litovat, že jste si nepořídili raději nějaké tmavší kousky. Existují ale způsoby, jak prádlo vybělit tak, aby vypadalo jako nové.

Pokud máte doma osušky, které bývaly bílé, teď už jsou ale spíše žluté nebo šedé, nebo vás trápí fleky na kuchyňských utěrkách, poradíme vám, co s tím. A postačí vám k tomu suroviny, které máte jistě doma.

Pomůže rostlinný olej

Na kuchyňských utěrkách často zůstávají mastné fleky a tmavé skvrny, které často ani netušíte, kde se na nich vzaly. I když utěrku vyperete, fleků se nezbavíte. Zkuste si na pomoc přizvat obyčejný slunečnicový olej a překvapí vás, že se mastnoty zbavíte.

Smíchejte si 2 lžíce slunečnicového oleje, půl lžíce pracího prášku a 2 lžíce suchého bělidla. Nejprve si dejte na plotnu do velkého hrnce ohřát vodu. Jakmile se začne zahřívat, přidejte připravenou směs oleje, bělidla a pracího prášku. Když se vše dobře rozpustí, přidejte utěrky.

Sporák vypněte, voda se nebude vařit, měla by být jen velmi horká. Pod pokličkou v ní pak utěrky nechte několik minut. Následně je vyndejte a vyždímejte. Když je pak přeperete v pračce, mastné skvrny nebudou mít žádnou šanci a zmizí.

Na osušky vyzkoušejte ocet

Pokud máte problém s tím, že vám zůstávají osušky po vyprání šedé, a navíc nikdy nevoní po aviváži tak hezky jako zbytek prádla, pomoci vám může ocet. Stačí šálek octa nalít do pračky do šuplíku na aviváž.

Ocet pomůže změkčit vodu. Tvrdá voda může být důvodem, proč se vaše bílé prádlo nikdy nevypere úplně.

Druhým tipem je při každém praní přidat do pracího prášku půl šálku jedlé sody, aby byl prostředek účinnější. Jedlá soda se váže s minerály ve vodě, takže se nelepí na vlákna v ručníku. Tím pádem odstraní i velmi zažranou špínu, která se pouhým praním z ručníků nikdy nedostane.

Posledním tipem pak je přidat do pracího prášku citronovou šťávu, která funguje velmi podobně jako ocet.

S využitím těchto tipů budou od dnešního dne všechny vaše utěrky i osušky sněhově bílé.

Zdroj: Snippets through the Window, Přírodní krásy, Gilden Tree

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články