Žena za pultem: Během natáčení si herci museli nosit vlastní jídlo. Na to na pultech nesměl nikdo ani sáhnout

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jirina svorcova
Zdroj: Dorian Hanuš / Právo / Profimedia

Premiéru měl seriál Žena za pultem už před 45 lety. I dnes ale jeho reprízy přitahují diváky. Pro některé je nostalgickým seriálem, jiní ho odsuzují za komunistickou propagandu. A to i kvůli Jiřině Švorcové, která si v něm zahrála hlavní roli.

Měla sice rozporuplnou minulost a vždy se o ní vědělo, že je zapřisáhlá komunistka, i tak má ale stále své fanoušky. Jiřina Švorcová zemřela v roce 2011, její odkaz ale žije dál právě i v seriálu Žena za pultem.

„Seriál Žena za pultem vznikl v době komunismu. Ale byla to zakázka pro Jaroslava Dietla, aby oslavil prodavačky. To řemeslo je tam fascinující. Možná proto je seriál tak životaschopný a pořád se vrací,“ řekla o snímku pro Český rozhlas Dvojka herečka Lenka Termerová.

Náročné natáčení

Navenek vypadal seriál pro fanoušky jako klidný a milý snímek. Čišela z něj pohoda a klid. Obchody byly plné lákavého zboží, jeho ceny nízké, prodavačky se na všechny usmívaly. Právě to pro ně byl ale často při natáčení problém.

Podmínky totiž tehdy nebyly snadné a sehrát vysmátou ženu za pultem nebylo pro herečky nic jednoduchého. Někteří herci se podle Jímeto.cz dokonce při natáčení seriálu zranili, což na veselosti také nepřidalo.

Například takový Jiří Hrzán se rád předváděl před kolegyněmi, jednou se mu to ale nevyplatilo a vypadl z balkonu. Zotavoval se pak několik týdnů.

Vlastní obědy

Herci tehdy neměli při natáčení žádný velký luxus. Pokud si myslíte, že si během přestávek mohli dovolit sedět u stolů plných jídla a bavit se s přáteli, mýlíte se. Většina z nich si dokonce musela nosit v kastrůlku vlastní jídlo z domova.

„Když se po ránu na místo natáčení navezly rekvizity včetně atraktivního zboží, které se sváželo z několika provozoven, nikdo na něj nesměl ani sáhnout. To víte, že se nám kolikrát sbíhaly sliny, ale nesměli jsme si vůbec nic vzít,“ prozradila podle Aha! Jiřina Švorcová.

„Tak jsme si nosili svačiny z domova,“ doplnil ji Vladimír Hlavatý. Žádný z herců by nejspíš neřekl, že bylo natáčení seriálu procházkou růžovým sadem. Dodnes se ale seriál na televizní obrazovky vrací a těší se velké popularitě.

Zdroj: Aha! Český rozhlas DvojkaBlesk, Jímeto

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články