Vzácná a nevyléčitelná nemoc Céline Dion: Křeče a bolesti v různých částech těla, výzkumy spouštěčů teprve probíhají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
celine dion
Zdroj: Tinseltown / Shutterstock

Kanadská zpěvačka Céline Dion před pár dny prozradila, že žije s nemocí v angličtině známé jako „stiff person syndrome“, což lze přeložit jako „syndrom ztuhlé osoby“. Fanouškům se se svým problémem svěřila v emotivním videu na své sociální síti. Uvedla, že je pro ni velmi těžké o věci hovořit, nemůže ale dál skrývat pravdu.

„Přesouvám svá představení z jara 2023 na rok 2024. Celkem 8 jich musím zrušit,“ napsala k videu hudebnice. „Už delší dobu se potýkám se zdravotními problémy a je pro mě těžké čelit výzvám, které mi život staví do cesty. Bolí mě, že nebudu schopná v únoru pokračovat ve svém turné,“ uvedla.

Zpěvačka pak fanouškům popsala, s jakými zdravotními problémy se potýká. Prozradila jim, že jí byla diagnostikována neurologická porucha známá pod názvem syndrom ztuhlé osoby. Zároveň stručně vysvětlila, o jaký problém jde.

Vzácná choroba

Syndrom ztuhlé osoby je vzácné autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému. Jde o problém, při kterém se některé svaly neustále napínají a nemohou se uvolnit. Kvůli tomu dochází ke křečím a výrazným bolestem v různých částech těla, popisuje server Science Direct.

Národní institut neurologických onemocnění a mrtvice v USA pak popisuje, že léčba onemocnění je velmi komplikovaná, a pokud není včas diagnostikováno, dá se prakticky jen snižovat bolest, nikoli ho však zcela vyléčit.

V současné době podle serveru navíc teprve dochází k mnoha výzkumům spouštěčů nemoci. Ani lékaři nemají o některých problémech s nemocí spojených dostatek informací. Jde tak o komplikaci, která se na životě hudebnice podepíše velmi výrazně.

Omezuje mě každý den

Céline Dion pociťuje problémy podle svých slov každým dnem. Někdy jsou její bolesti tak velké, že ani léky nezabírají, popsal server The Guardian. Zpěvačka si tak není jistá, jak to bude s jejím působením ve světě showbyznysu vypadat dál, doufá ale, že za rok bude schopná opět koncertovat.

„Křeče bohužel ovlivňují celý můj současný život, cítím je prakticky na každém kroku. Navíc nemohu používat ani své hlasivky tak, jak jsem zvyklá, protože i ve svalech na krku mám často bolesti a silné cukání,“ uvedla Dion podle CNN.

Zpěvačka má kolem sebe tým skvělých lékařů, kteří se jí pokoušejí pomoci. Je velmi pravděpodobné, že s problémy se bude potýkat velmi dlouho a nejspíš se jich nikdy úplně nezbaví. Pokud ale vše půjde dobře, měla by být za nějaký čas opět schopná vystupovat.

Zdroj: National Institut of Neurological d´Disorders and sŚtroke, CNN, ScienceDirect, The Guardian, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články