Václav Havel byl skvělým kuchařem. Připravoval například sametový burgundský guláš

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vaclav havel
Zdroj: Nguyen Phuong Thao / MAFRA / Profimedia

Václav Havel zemřel v roce 2011, zanechal po sobě ale řadu mouder a jeho odkaz žije v mnoha lidech dál. Že si liboval v dobrých jídlech, to je o něm všeobecně známo. Ne každý ale možná ví, že sám Havel byl také skvělým kuchařem. A rád se svými recepty chlubil.

Jeden ze svých receptů na guláš publikoval kdysi dávno Havel v novinách, kde na něj narazil hudebník Ondřej Hejma. „U příležitosti tuším šedesátých narozenin, krátce po revoluci, publikoval Havel v Lidových novinách recept na svůj guláš. Já si ho přečetl a byl jsem úplně ohromený,“ svěřil se v rozhovoru pro Český rozhlas.

Havlův kamarád a diplomat Michael Žantovský dokonce tvrdí, že byl Havel pyšnější právě na své vaření než na politiku.

Pokud vás zajímá, co hudebníka tak nadchlo nebo proč byl právě takzvaný sametový či burgundský guláš Havlův oblíbený, vyzkoušejte si ho připravit doma i vy. Je to sice časově trochu náročnější, jinak to ale podle receptu zvládne úplně každý.

Guláš podle Václava Havla

Na guláš podle bývalého prezidenta České republiky budete potřebovat hovězí kližku, uzený bůček, klobásu, cibuli, červené víno, šlehačku, chlebovou kůrku, brambory, mrkev, petržel, sladkou papriku, pálivou papriku, pepř, jalovec, majoránku, citronovou kůru, kečup, rybízový kompot, olej a sůl.

Bůček si nejprve nakrájejte na malé kostičky a zprudka osmahněte. Na vzniklých škvarcích pak nechte zesklovatět cibuli. Na cibuli pak nechte zatáhnout větší kostky masa a vše podlijte červeným vínem. Vše pomalu duste pod pokličkou do změknutí.

10 minut před stažením z plamene přidejte nakrájenou chlebovou kůrku, nastrouhanou bramboru a nakrájenou klobásu. Pokud je guláš málo hustý, můžete přidat lžičku mouky. Zatímco se základ vaří, připravte si směs na dochucení.

Na oleji poduste nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu, přidejte sladkou papriku, pepř, jalovec, majoránku a rybízový džem. Do směsi dejte dále kečup a citronovou kůru. Vše nakonec hoďte k masu a guláš nechte do druhého dne uležet v lednici.

Následující den do omáčky přidejte šlehačku a pořádně vše zamíchejte. Guláš je hodně sytý a Havel ho miloval především se samotným chlebem. Dá se k němu ale podávat i knedlík, vychutnáte si ho rovněž s těstovinami.

Zdroj: Deník, Gurmánka, Lidovky, Recepty, Český rozhlas

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články