Slávka Budínová se stala herečkou díky osudu. Nebyla mezi kolegy moc oblíbená a zemřela sama

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Slavka Budinova
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Je tomu právě dvacet let, co zemřela Slávka Budínová. Odešla jako multimilionářka, ale to hlavní v životě jí chybělo. Skonala opuštěná, bezdětná a závislá na alkoholu.

Herečkou díky osudu

Herečka se narodila v Ostravě a otec si přál, aby se z ní stala lékařka. Její matka však působila v ochotnickém souboru a přála si, aby se z dcery stala herečka. Sama Budínová byla otevřená oběma variantám a nechala to na osudu.

Po základní škole šla na obchodní akademii, ale musela odejít, protože přišla 2. světová válka. A zde právě zasáhl osud, kdy ji před nucenými pracemi v Německu zachránila herečka ostravského divadla Marie Rýdlová a domluvila Budínové práci divadelní elévky.

Po válce pak již věděla, že z ní bude herečka, a nastoupila do divadla v Olomouci, kde vytvořila tandem s Josefem Bekem. Po deseti letech se odstěhovala do Prahy, aby ji více viděli filmaři.

Koupila si zde dům na Malé Straně a v něm žila až do své smrti.

Zemřela bezdětná, ale dítě jednou čekala

Filmaři si jí všimli a stala se hvězdou. Začalo o ní však kolovat mnoho historek, že je povýšená, náladová a na každého řve.

„Bezvadná herečka, jako ženská trochu složitá osobnost. Někdy dokázala být milionová, jako sluníčko, ale hned další den zase úplně jiná, až nepříjemná. Záleželo na tom, jak se zrovna vyspala. Ale vždycky jsem se s ní rád viděl a rád s ní dělal,“ prozradil pro Prima ženy herec Jan Skopeček.

Možná právě její komplikovaná povaha vedla k tomu, že neměla štěstí v partnerském životě. Udržovala milostný poměr se ženatým kolegou Karlem Hogerem, a dokonce s ním čekala dítě. Šla na potrat a nikdy už poté neotěhotněla.

Když jí bylo třiapadesát let, poprvé se vdala za režiséra a scenáristu Iva Tomana. Jejich idylické manželství ukončila po 17 letech až Ivova smrt.

Jeho smrt byla začátkem konce. Herečka začala pít, na zkoušky chodila pod vlivem nebo nepřišla vůbec. A tak ji přestali obsazovat a herečka zemřela sama.

Těsně před smrtí pak změnila závěť a všechen svůj majetek odkázala starožitníkovi Rudolfu Příhodovi, se kterým se těsně před smrtí spřátelila.

Dlouho si však dům na Malé Straně neužíval, protože dva dny po hereččině úmrtí jej celý zatopila povodeň, která v roce 2002 zachvátila Čechy.

Zdroje: Prima Ženy, Vlasta, Dotyk

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články