Martin Zounar se narodil s „koňskou nohou“. Zdlouhavá léčba se vyplatila

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
martin zounar
Zdroj: Nextfoto

Jedním z důvodů, proč je Martin Zounar patronem spolku Achilleus, který pomáhá rodinám dětí, kteří se narodili s tzv. „koňskou nohou“ nebo „čertovým kopytem“, je fakt, že si touto chorobou v dětství sám prošel. Na slavném herci bychom to nyní nepoznali, ovšem nebýt péče jeho rodičů a správných rozhodnutí jeho lékařů, nikdy by nejspíš na takovou kariéru, jakou má, neměl šanci.

Nepříjemný start do života

Pes equinovarus congenitus je poměrně častá vrozená vada, se kterou se jenom u nás ročně narodí přibližně 200 dětí. Zjednodušeně se jedná o to, že děti mají chodidla obrácená dozadu.  

Martin Zounar se svým příběhem netají, naopak ho vypráví a snaží se pomoct ostatním, které potkal podobný osud. Když se v roce 1967 narodil, bylo na jeho lékařích, aby zvolili správnou metodu léčby. Ačkoliv tenkrát ještě medicína nebyla zdaleka tak vyspělá jako dnes, sádrování, které u herce zvolili, se používá dodnes. Za pomocí sádry se nohy postupně rovnají, jedná se o velmi bolestivý proces.

Zdlouhavá léčba se vyplatila

Se svými vzpomínkami se Martin svěřil Blesku. Například si prý v raném dětství vzpomíná na neustálé napomínání od svojí maminky, aby došlapoval na paty. „Díky pečlivé péči rodičů jsem ale dopadl dobře. Doslova mě postavili na nohy.“

Na rodiče vzpomíná s úctou a láskou. „Je nutná každodenní péče. Vzpomínám, jak se mi věnoval táta. Než jel na zkoušku do divadla, jezdili jsme i na tři hodiny do nemocnice. Odpoledne se mi naopak věnovala po své lékařské službě máma.“

Dlouhé a nepříjemné rehabilitace spojené s touto vadou se táhly až do sedmé třídy. Od té doby je schopný fungovat jako každý jiný zdravý člověk a píle se mu mimo jiné vyplatila zářnou kariérou. Dodnes ale musí docházet na pravidelné lékařské prohlídky a po dlouhé chůzi nohy bolí. Navíc musí mít kvalitní boty, vyrobené na míru přesně pro něj, protože tvar a postavení nohy se od ostatních lidí stále liší.

Zdroj: Blesk, Rádio DAB Praha

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články