Mariku Gombitovou opustil kvůli hendikepu snoubenec. Později skončil také na vozíku

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
marika gombitova
Zdroj: Profimedia

Měla rozjetou slibnou kariéru, velké plány do budoucna. A pak přišla ta osudná nehoda a vše bylo jinak. Řeč je o zpěvačce, jejíž nezaměnitelný hlas si získal mnoho fanoušků. Marika Gombitová ten osudný večer dělala to, co ji bavilo – zpívala. Jenže při cestě z koncertu dostalo auto smyk a ve vteřině bylo vše jinak. V nemocnici bojovala o svůj život poté, co dostala ke všem svým zraněním ještě silný zápal plic. Svůj život vybojovala, ale ortel lékařů byl nemilosrdný – invalidní vozík. Dlouhé roky pak o zpěvačce nebylo slyšet.

Nakonec se zpěvačka k radosti svých fanoušků znovu vrátila ke zpěvu. Svěřila se dokonce, co dělala ty dlouhé roky.

Osudná nehoda

Bylo 30. listopadu roku 1980 a zpěvačka měla koncert s kapelou Modus. Po koncertě, který se konal v Brně, sedla do vozu se svou kamarádkou, jež řídila. Počasí bylo ten den dost nepříznivé. Foukal vítr, hustě sněžilo a nebylo prý skoro vidět.

Na dálnici se auto dostalo do smyku, vjelo do protisměru a po několika otočkách zůstalo na střeše. „Řidička nepřizpůsobila rychlost vozidla stavu vozovky. Při havárii byla těžce zraněna její spolujezdkyně, zpěvačka Mária Gombitová. Alkohol u řidičky nezjištěn. Na vozidle škoda asi 15 000,“ bylo uvedeno v policejním protokolu.

Kamarádka vyvázla z nehody s lehkými zraněními, ale Maričina zranění byla těžká. Měla poraněnou míchu, polámaná žebra a zlomenou prsní kost. K tomu se v nemocnici přidaly horečky a zápal plic. Zpěvačka vše překonala, ale její osud byl již zpečetěn. Stráví zbytek života na invalidním vozíku.

S takto tvrdým ortelem je samozřejmě velmi těžké se smířit, a tak se zpěvačka uzavřela do sebe. Pomoc jí nabízel tehdejší partner Milan Drobný, ale ona odmítla. Byli spolu v té době velmi krátce a jiskra mezi nimi přeskočila na kulturním zájezdu do Laosu a Vietnamu.

„Podívali jsme se na sebe a bylo jasné, že budeme spolu,“ zavzpomínal pro deník Aha! na tu dobu zpěvák. Jenže po nehodě bylo všechno jinak. „Ona se potom uzavřela do sebe a já jsem ji mohl navštívit jen jednou, ještě v nemocnici. Dlouhé roky jsem čekal, kdy vystoupí z ulity a opět se vrátí na pódia.“

Přání se mu nakonec vyplnilo, ale trvalo to mnoho let. V roce 2016 se zpěvačka rozhodla vrátit a koncertovat. Objevila se na koncertu svého kamaráda Mekyho Žbirky a rozhodně nic nepodcenila. Trénovala prý tři hodiny denně!

„Snažím se, nevynechám ani jeden den, abych si rozcvičila hlasivky,“ prozradila  tehdy Marika.

Smíření se životem

Trvalo to dlouhé roky, ale nakonec se Marika se svým hendikepem vyrovnala a je vděčná, že autonehodu přežila.

„Postupně jsem si uvědomila, jaké je štěstí, že jsem ještě dostala tuto šanci. A že tu asi ještě mám nějaké poslání. Naučila jsem se radovat z maličkostí, které mi v předchozím shonu zákonitě unikaly. Můj pohled na život, který je krásný, se změnil a začala jsem si ho vážit,“ prozradila zpěvačka pro Prima Ženy.

Postupně se zpěvačka opět otevřela světu a svým fanouškům prozradila i detaily ze svého osobního života po nehodě.

Její láskou po nehodě byl Ital Alberto. „Byl to Ital a staral se o rodinné klenotnictví. Seznámili jsme se v roce 1987, kdy jsem byla už sedm let na vozíčku, v Itálii na večeři u našich společných známých,“ vzpomínala v rozhovoru pro deník Nový čas. Jiskra prý přeskočila hned a bylo to pro ni období plné lásky a štěstí.

„Náš vztah s Albertem byl dlouholetý, v čase, kdy jsem byla na vozíku. Plánovali jsme svatbu a uvažovali jsme o adopci. Ale tak to život někdy zařídí, že nemůže být úplně naplněný,“ vzpomínala zpěvačka na toto období.

Svatbu však zatrhli jeho rodiče, protože nechtěli, aby si syn vzal hendikepovanou ženu. „Oznámil mi, že pro nás dva bude lepší, když se rozejdeme. Doma prý vedli dlouhé rozhovory a nakonec usoudili, že při tom velkém pracovním nasazení – a hlavně vzhledem k jeho vysokému postavení – si Alberto nemůže dovolit manželku na vozíku.“

Paradoxem osudu však ten samý Alberto po nehodě v roce 2004 skončil také na vozíku. „V nemocnici zjistili, že má zranění přesně ve stejné části páteře jako já. Navzdory snaze špičkových odborníků zůstal i on na vozíku,“ uvedla zpěvačka.

Nyní se má Marika dle svých slov dobře. Společnost jí dělají dva bišonci Lucky a Láska a také kůň Lariot, kterého má na hipoterapii.

Zdroje: Aha!, Prima ženy, Blesk

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články