Kapela Mirai ztrapnila Babiše. Hudebníci upozornili na zneužití své slavné písně

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
Mirai Navratil
Zdroj: Nextfoto

Každý pořadatel venkovské tancovačky musí zaplatit poplatky za autorská práva, pokud kapela hraje převzaté skladby jiných tvůrců. A určitě je to tak v pořádku. Měli by to tak dělat i politici, když se jim nějaká píseň hodí?


Obyčejná slušnost občas v politice chybí

Politici si naprosto bez kapky studu zdarma půjčují známé hudební hity pro své kampaně, a ani se nenamáhají alespoň požádat o svolení. Obyčejná lidská slušnost jim zřejmě nic neříká.

Stalo se už v posledních letech zvykem, že politici pro své zviditelnění udělají prakticky cokoliv. Jezdí vlakem, rozdávají salámy a dělají ze sebe lidové baviče. A občas si také „vypůjčí“ části cizích písní, když se jim text zrovna hodí. To, že písně mají své autory a interprety, vůbec neřeší.
Je jasné, že nespokojení umělci se ozývají stále častěji. Někteří se spravedlnosti domáhají i soudní cestou.

Bývalý premiér je zřejmě velký hudební fanoušek

Naposled si k upoutání pozornosti „vypůjčeným“ textem pomohl bývalý český premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, když zavítal na hudební festival Votvírák v Milovicích.

Jak uvádí CNN Prima, při jednom z rozhovorů citoval do živého vysílání text: „Když nemůžeš, tak přidej.“

Fanoušci kapely Mirai určitě zpozorněli, protože jde o jeden z nejslavnějších hitů skupiny. Andrej Babiš část textu použil, aniž by mu hudebníci ze skupiny Mirai k použití svého autorského textu dali svolení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mirai Navrátil (@mirainavratil)

Text populární písně zakomponoval do své politické kampaně, kterou vede, a zkritizoval s jeho pomocí práci současné vlády, která by si podle jeho slov měla vzít příklad hlavně z této věty: „A slovo nejde neexistuje.“ Dodal, že vláda při boji s inflací tvrdí, že situaci řešit nejde, ale on moc dobře ví, že to jde.

Hudebníci ovšem vášeň premiéra pro jejich texty neocenili

Kapela Mirai se rozhodně nechce do politiky Andreje Babiše zapojovat, a tak její členové vtipně vzkázali marketingovému poradci Marku Prchalovi, aby se s nimi příště zkusil poradit, zda se opravdu do kampaně šéfa hnutí ANO hodí.

Jak CNN Prima cituje ze sociální sítě z účtu Mirai Navrátil: „My s klukama si totiž myslíme, že nehodíme.“

Podobné problémy řešil i textař ze skupiny Katapult

Hudební seskupení Mirai není v malém českém rybníčku jediné, kdo se s tímto problémem setkal. Podle MF Dnes si v roce 2010 se stejnou drzostí vypůjčil text písně Katapult tehdejší šéf Strany zelených Martin Bursík.

Ten si sice vyžádal souhlas od autora hudby a kapelníka Oldřicha Říhy, jenže mu žádný z jeho poradců nedokázal poradit, že potřebuje souhlas autora textu, když už jeho dílem polepuje karoserie aut a zdobí celou volební kampaň.

Textař Ladislav Vostárka se svých práv domohl soudní cestou a dostal od politické strany odškodnění 350 tisíc korun. Vostárkovi v tomto případě ani nešlo o finanční kompenzaci, ale nelíbilo se mu, že je jeho text spojovaný se stranou, které nefandí a jejíž politický směr neuznává.

Neférové jednání politiků není jen problémem Česka

Podobné zkušenosti mají i hudební hvězdy jako Mick Jagger z Rolling Stones nebo Steven Tyler z Aerosmith a řada dalších, kteří se k problému vyjádřili otevřeným dopisem.

Zdroj: CNN Prima, iDnes, Instagram

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články