Jitka Smutná o své orientaci lhala sama sobě. 30 let ji považovala za něco nezákonného

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jitka smutna
Zdroj: Profimedia

Jitka Smutná se dnes už svou láskou k ženám netají. Když se ale poprvé zamilovala do osoby stejného pohlaví, byla vyděšená. Sama sobě se dlouho pokoušela namlouvat, že se to neděje. Nakonec jí sice došlo, že nemůže žít ve lži, začátky ale byly těžké.


„Když mi došlo, že jsem se asi zamilovala do ženy, tak jsem se hrozně lekla. Přetáhla jsem si kapuci přes hlavu a řekla si, že to rozhodně nemůže být pravda,“ říká Smutná v rozhovoru pro časopis Osudy slavných hvězd. A déle než 30 let si lásku k ženám odpírala.

Podle svých slov měla představu, že slovo lesba musí znamenat hrubou ženu v koženém kabátě, na kterou se společnost dívá skrz prsty. Herečka měla zkrátka dojem, že je láska k ženě cosi nezákonného. A dlouho jí trvalo, než si uvědomila, že ubližuje především sama sobě.

Důležitý úkol: mateřství

Po vystudování DAMU Jitka odešla do divadla v Pardubicích, kde poznala svého manžela Jaromíra Nekudu. S tím má dvě děti. Herečka nějaký čas řešila problémy s váhou, soustředila se na kariéru, snažila se nemyslet na rozpory ve svých pocitech.

Přiznává, že někde uvnitř sebe měla zakořeněný pocit, že dělá něco špatně. Nepřipouštěla si, že by v tom mohla roli hrát i její láska k ženám. „Měla jsem obal, který mě chránil přede vším. A měla jsem velký úkol, kterým bylo mateřství,“ říká Jitka.

„Byla jsem obklopena báječnou a velkou rodinou a téměř vším, co žena potřebuje. Netušila jsem, že tu velkou rodinu jednou kvůli ženě přece jen opustím,“ přiznává. Díky novinářce Petře Braunové nakonec herečka své pocity konečně přestala skrývat.

Řekla to nejprve dceři

S Braunovou žila nejprve Smutná tajně. Později jí ale začalo docházet, že schovávat se nemůže věčně. A tak se rozhodla svěřit se. První osobou, která se doslechla pravdu, byla podle Novinek její dcera. Následně řekla Jitka vše i manželovi.

„Ví, že jsem náš vztah nemohla dál držet. Ale jsme rodiče a díky jeho pochopení i dobří přátelé. Navždy se už budeme s oboustrannou laskavostí respektovat. V duchu mu děkuji, že mě pustil,“ říká o svém bývalém manželovi herečka.

Ačkoli dnes již Smutná s Braunovou není, je ráda, že se nakonec odhodlala a řekla světu pravdu. Spadla z ní neskutečná tíha. Nikdo by se podle jejích slov neměl přetvařovat. Ona jen lituje toho, že to netušila dříve.

Zdroj: Časopis Osudy slavných hvězd, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články