Jitka Sedláčková o panických atakách: Už v pěti letech jsem se bála smrti. Porod jsem vnímala jako rozsekání břicha mačetou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jitka sedlackova
Zdroj: Nextfoto

Jitka Sedláčková žila od narození jenom s matkou. Možná i absence otce v jejím životě má vliv na její psychické problémy. Jitka si ale uvědomuje, že za jejími panickými atakami, kterými trpí už dlouhé roky, je něco víc. Herečka, která v současné době září v seriálu ZOO, se v rozhovoru rozpovídala o svém zdravotním stavu.

Už v pěti letech se bála porodu, už v pěti letech myslela na to, co je po smrti. Kromě sebe se neskutečně bála také o svou maminku. Po dlouhé roky tak Jitka bojuje s neskutečnými emocemi, které si podle jejích slov nedokáže nikdo ani představit.

„O maminku jsem se bála maximálně. Do svých šestatřiceti let jsem věřila, že nikdy neumře. Neustále mi totiž říkala, že se nikam nechystá, že je čas. Opravdu jsem si nějakým způsobem myslela, že možná najdou lék a maminka tu se mnou bude napořád,“ svěřila se před časem podle iDNES.

Už odmalička

„Už jako pětiletá holčička jsem měla strach z porodu a ze smrti. To je něco fatálního. Jako dítě jsem porod chápala jako něco, kdy tě rozsekají mačetou,“ svěřila se herečka. Ta si prošla velmi těžkým obdobím především v době, kdy její maminka zemřela, a ona pochopila, že lék nikdy existovat nebude.

„Možná to vzniklo tak, že nás s maminkou nikdo neochraňoval. Chránily jsme jedna druhou. Maminka měla navíc těžký porod a mohla při něm oslepnout. Strach je se mnou od narození, patří ke mně,“ objasnila původ svých panických stavů.

Jitka nakonec začala bojovat. Našla si lékaře a pravidelně dochází na psychoterapii. Po smrti maminky, která tu vždy byla pro ni, se totiž sama se strachem nedokázala vyrovnat. „Odešla velmi náhle v den svých narozenin. Z její smrti jsem se dlouho vzpamatovávala. Neuplyne den, abych o ní nepromluvila,“ zoufá si herečka.

Bojí se o psychiku svého syna

Sedláčková dochází na pravidelné terapie, přiznala ale, že žádné léky neužívá. Rozhovory s odborníkem podle jejích slov ale pomáhají. „Strach ve mně už nebydlí, občas jen zajde na návštěvu. Bohužel ale strach z toho, že onemocním, nebo strach o syna, to je tu pořád. Pracuji však na tom. Mám také panické ataky, ale žádné léky neužívám,“ říká.

Herečka žije s Pavlem Töpferem. Přiznává, že i díky tomu se cítí alespoň trochu v bezpečí. „Život bez mužů si neumím představit. Jsem král srabů. Mužskou ochranu potřebuji. Mužů si vážím a miluji je. Život bez nich pro mě nemá smysl,“ přiznává.

Ačkoli je to pro Jitku Sedláčkovou velmi náročné, snaží se věnovat naplno své práci a bojovat s psychickými problémy, jak se jen dá. A ačkoli jsou dny, kdy má pocit, že se už nikdy nepostaví na vlastní nohy, uznává, že nakonec to vždy dobře dopadne. Doufá, že tomu tak bude i nadále.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Prima ženy, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články