Bára Strýcová otevřením tabu menstruace ve sportu uhodila hřebíček na hlavičku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Strycova Barbora
Zdroj: Profimedia

Menstruace je v české společnosti stále velké tabu. Některé ženy se s předsudky vůči ní snaží bojovat. Nyní o svých dnech promluvila i profesionální sportovkyně Barbora Strýcová, aby dokázala, že je to velkým tématem i v ženském sportu. Místo laciné osvěty uhodila hřebíček na hlavičku.

Menstruující ženy to nikdy neměly zrovna jednoduché. Už historie ukázala, že se k nim společnost chovala velmi rezervovaně. V Bibli je dokonce napsáno, že Evu potrestal menstruací sám Bůh, a to za její hřích.

Pro Čechy stále tabu

Ačkoliv společnost ušla už dlouho cestu, tabuizace menstruace se stále alespoň částečně objevuje. Potvrzuje to i výzkum agentury NMS Market Research, který se uskutečnil v listopadu loňského roku.

Agentura se tisícovky Čechů zeptala, o kterých tématech by se podle nich nemělo hovořit na veřejnosti. Menstruace se stala se 40 procenty jasným favoritem. Podle sesbíraných dat více vadí hovořit na toto téma mužům, těch bylo okolo 50 procent, tabu je toto téma ale i pro 31 procent žen.

Přesto se část společnosti snaží toto pro mnohé choulostivé téma dostat více na světlo. Ve veřejném prostoru se tak hovoří o menstruační chudobě a hygienických potřebách zdarma, o možnosti menstruačního volna a influencerky na instagramu poměrně často promují menstruační kalhotky.

Sportovkyně „přiznaly“ menstruaci

V poslední době se k osvětě o ženské periodě přidaly i profesionální sportovkyně, což mnohé velice překvapilo. Protože pokud někde byla menstruace tabu, tak právě ve sportu.

Téma otevřela na loňském Roland Garros tenistka Čeng Čchin-wen. „Po celý zápas mě bolelo břicho,“ uvedla po prohraném zápase. Když se jí novináři ptali, zda má nějaké zdravotní obtíže, řekla, že se jedná zkrátka o „holčičí záležitosti“.

Špičková britská atletka Dina Asher-Smith zase nedávno přiznala, že jeden ze svých závodů nedoběhla, neboť ji právě trápila menstruace. Zároveň vyzvala, aby se o tomto problému ženských sportovkyň více hovořilo.

„Mělo by sem jít více finančních prostředků. Kdyby menstruace byla mužskou záležitostí, měli bychom milion způsobů, jak s ní bojovat,“ řekla podle webu Zdravotnický deník sportovkyně.

Strýcová by toto téma ráda více otevřela

Nyní se k nim přidala i česká profesionální tenistka Barbora Strýcová. Ta v rozhovoru s Lindou Bartošovou přiznala, že i její výkon nejednou menstruace ovlivnila. Jak sama ale vzápětí doplnila, ne vždy to bylo negativně.

„Já jsem se někdy cítila i tak, že můžu hrát šest hodin náročný zápas a je mi to jedno. A byla jsem i psychicky odolnější,“ vysvětlila Bára.

Jak vyplývá z rozhovoru, spíše než menstruace samotná jí vadí to tabu, které je kolem ní vytvářeno. Dokonce by jí ani nevadilo, kdyby se jí na její dny ptali novináři. To se ale zatím nikdy nestalo. „Nevím, zda se stydí zeptat, spousta těch tenistek asi má problém o tom mluvit,“ uvažuje tenistka.

Každá žena to vnímá jinak

Sama ale vzápětí přiznává, což je vlastně na celém rozhovoru to nejdůležitější, že ona sama je k tomuto tématu velice otevřená. Moc dobře ale chápe, že ne každý to musí mít stejně.

„Já jsem úplně jiná než jiné tenistky nebo sportovkyně. Někdo se za to stydí. Ale já bych neměla problém (mluvit o menstruaci na tiskové konferenci pozn. red.) to říct,“ vysvětlila Lindě Bartošové.

Ať už se jedná o sportovkyně, či běžné ženy, menstruace by neměla být tabu. Zároveň ale platí, že je to soukromá a intimní věc každé ženy. Pokud o ní chce veřejně hovořit, nemělo by jí být v žádném případě bráněno. Pokud ale o ní hovořit nechce, neměl by ji nikdo nutit, a to ani novinář na tiskové konferenci.

Zdroj: YouTube, Zdravotnický deník, NMS, Lidovky, Hospodářské noviny, iDNES

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články