Žena nazývaná lidským počítačem oslavila v loňském roce sto let!

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
Katherine Johnson in 2008
Katherine Johnson in 2008

Katherine Johnsonová stojící spolu s dalšími dvěma „hrdinkami“, inženýrkami Dorothy Vaughan a Mary Jackson za klíčovými úspěchy NASA, se loni dožila sta let. Díky těmto ženám afroamerického původu a jejich výpočtům se uskutečnily bezpečné lety do vesmíru.

Ještě v 50. letech minulého století se jméno této americké matematičky nesmělo objevit ani pod výslednou zprávou, podepisoval se pod ni její mužský kolega. Vloni bylo po této geniální ženě alespoň pojmenováno nové výpočetní středisko NASA.

Katherine Johnsonová se narodila 26. srpna 1918 ve White Sulphur Springs v Západní Virginii. Svůj talent pro matematiku projevovala odmalička. Ona sama vzpomíná: „Počítala jsem všechno, co se počítat dalo – schody do kostela i nádobí, které jsem myla.“

Zdroj: Wikipedia

Její zcela výjimečná inteligence jí umožnila ukončit základní školu už v deseti letech, odmaturovat v patnácti a v osmnácti získat titul bakaláře na univerzitě v Západní Virginii. Jako první afroamerická studentka v historii školy pak pokračovala v postgraduálu. V roce 1953 jí bylo nabídnuto zaměstnání v NASA. Tam se sice na rasovou diskriminaci, která byla tehdy běžná, nehrálo, avšak byla nucena bojovat s tím, že je žena.

V roce 1959 Johnsonová spočítala letovou trajektorii pro prvního amerického astronauta ve vesmíru, Alana Sheparda a o tři roky později se vlastně proslavila propočtem obletu Johna Glenna okolo Země. Glennův let měla hlídat celosvětová komunikační síť na Cape Canaveral a Bermudách, ale astronaut si vyžádal ji, aby výpočty provedla ručně. Tvrdil, že je připraven letět, když Johnsonová říká, že výpočty jsou správné.

V roce 1969 Katherine spočítala dráhu Apola 11 k Měsíci, což bylo skutečným matematickým oříškem, neboť musela synchronizovat lunární modul na Měsíci s velitelským modulem na oběžné dráze Měsíce.

Tato vynikající afroamerická matematička odešla do penze roku 1986, kdy dovršila 68 let. V roce 2015 jí americký prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání v USA. Tehdy jí bylo 97 let!

Autor: Iva Lhotská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články