Milovníci japonské kultury pozor: Tyto festivaly si letos nenechte utéct!

od
2 minuty čtení
japonky
japonky

Máte rádi sushi, japonské komiksy a typickou východní kulturu zcela odlišnou od té naší? Ať už se chystáte na některý z festivalů japonské kultury poprvé, nebo jste pravidelným návštěvníkem některého z nich, připravte si kalendář. Na tyto termíny si letos rozhodně udělejte volno v práci a vyražte za zábavou společně se stovkami dalších nadšenců.

Festivaly japonské kultury se v České republice stávají stále populárnějšími. Tisíce fanoušků anime a mangy – japonských kreslených seriálů a komiksů – navštěvují festivaly, které se každým rokem rozrůstají. Zúčastněte se přednášek a workshopů, ochutnejte typické japonské pokrmy, poznejte krásy tamější přírody z vyprávění cestovatelů, nebo se oblékněte za svého oblíbeného hrdinu ze seriálu a užijte si festival naplno.

Zábava pro všechny věkové kategorie

Na festivalech potkáte stovky podivných lidí oblečených a dokonce chovajících se jako hrdinové ze seriálů, filmů či počítačových her. Nemusíte však mít strach, kostým není podmínkou. A pokud si myslíte, že se pod maskou pravděpodobně skrývá náctiletý chlapec či dívka, často uvádíte sami sebe v omyl. Takzvaný „cosplay“ totiž zabere mnohdy i roky tvrdé práce s výrobou a věnují se mu nejčastěji dospělí.

Ať už se rozhodnete stát se na chvíli pirátem z Karibiku či Zaklínačem z knižní a herní ságy, nebo navštívit festival jen tak v civilu, čeká na vás spousta zábavy.

Které dny že si letos na návštěvu festivalů máte zarezervovat?

Animefest (24. 5. – 26. 5. 2019)

Jediný festival probíhající v Brně, konkrétně na Výstavišti, je zároveň největší akcí svého druhu. Jeho první ročník se uskutečnil v roce 2004, kdy ho navštívilo pouhých 200 nadšenců. Od té doby se však rozrostl a loni se ho zúčastnilo přes 6000 návštěvníků.

Organizátoři akce se každým rokem snaží rozšiřovat prostory pro přednášky a zajistit dostatek místa pro přespání těm, kteří cestují do Brna přes celou republiku. Za svou historii vybudoval Animefest několik pravidelných soutěží, do kterých se mohou účastníci zapojit (například cosplay soutěž, soutěž ve stříhání videí, karaoke soutěž).

Letošní ročník bude navíc přímo nabitý speciálními hosty, mezi kterými se objeví i cosplayeři z Velké británie, Belgie či samotného Japonska.

Advík (1. 8. – 4. 8. 2019)

Advík je menší festival konající se v Praze během letních prázdnin. Je tedy skvělou příležitostí pro všechny, kteří třeba v květnu řeší maturitu a nemohou se tak zúčastnit Animefestu.

Přijďte si zasoutěžit ve virtuálních hrách, ochutnat japonskou kuchyni a vyfotit se se svým oblíbeným seriálovým hrdinou v životní velikosti. Stačí navštívit ZŠ Klausovu a připojit se již ke 14. ročníku oblíbeného festivalu.

Akicon (říjen, listopad)

Datum letošního ročníku sice ještě není známý, stačí však sledovat internetové stránky akce a vše se včas dozvíte. Jisté je, že se bude jednat o podzimní festival probíhající obvykle na přelomu října a listopadu.

Loňský 15. ročník navštívilo i přes nepříjemné sychravé počasí 930 registrovaných jedinců. Vstup do prostor KC Zahrady, kde akce probíhá, je zcela zdarma a platí se pouze vstup do budovy s přednáškami a stánky.

Přestože jsou podzimní dny často již důvodem k teplé bundě, někteří nadšenci neváhali a v rámci „cosplay“ předvědli kostým do půl těla nahých hrdinů z japonského anime. Doufejme, že se od té doby již stihli vyležet z nachlazení, a že bude letošní ročník minimálně stejně dobrý, jako v roce 2018.

Kromě těchto tří velkých festivalů probíhá během roku i několik menších conů a jistě je tak  z čeho vybírat! Udělejte si jeden víkend v roce volný a zavítejte mezi okruh přátelských lidí, kteří se nestydí udělat si sami ze sebe srandu. Odvážnější z vás se možná nechají vtáhnout přímo do děje a stanou se sami svou oblíbenou herní či seriálovou postavou.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články